top of page
Serra Akcan - 1.jpg

serra akcan 

Graduating from Istanbul University Faculty of Economics I attended Professional Photography Program in NESOP, Boston. I work as a freelance photographer since 2000 and produce photography, multimedia and video projects on Gender Equality, Urban Transformation, Religious and Ethnic Minorities, Migration. Besides producing visual work I also coordinate photography workshops with women, children and the young mainly to share experience, knowledge and keep up with the new generation. 

I am co-founder of NarPhotos Photography Collective (2003-2020), member of Women Photograph, The Journal Collective and Vatoz Platform of Varız Buradayız Initiative

İ.Ü. İktisat Fakültesi’den mezun olduktan sonra NESOP Boston’da mesleki fotoğraf eğitimini aldım. 2000’den bu yana fotoğrafçı olarak çalışıyor, toplumsal cinsiyet, kimlik, hafıza, göç, kentsel dönüşüm üzerine görsel hikayelere odaklanarak, yerli ve yabancı yayınlar için fotoğraflar, foto-röportajlar ve multimedya / kısa filmler üretiyorum. Görsel üretimin yansıra çocuklar, gençler ve kadınlarla deneyim ve bilgi paylaşımınını temel alan fotoğraf atölyeleri düzenliyorum. Toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddet içeren görsel dili dönüştürmek için çeşitli atölyelere danışman olarak katılıyorum. Çalışmalarına 2003’te başlayan ve 2020’de ara veren NarPhotos Fotoğraf Kolektifinin kurucularındanım. Women Photograph, The Journal Collective ve Varız Buradayız İnsiyatifi’nin Vatoz Platform’u üyesiyim. 

bottom of page